مدرسه هوشمند چیست؟ ۸ مزیت خارق‌العاده‌ای که این سیستم جدید به همراه دارد.

این روزها عبارت مدرسه هوشمند به صورت مداوم به گوش می‌رسد و سوالات زیادی را در ذهن دانش‌آموزان، والدین، مدیران و مربیان مدارس ایجاد کرده است. مدرسه هوشمند چیست؟ چه تفاوتی با مدارس معمولی و سنتی دارد؟ چه مزیت‌هایی را به همراه دارد؟

ما در این مطلب قصد داریم که تعریف کاملی از مدرسه هوشمند را به شما ارائه دهیم و ریز و درشت آن را با شما به اشتراک بگذاریم. اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که این سوالات در ذهنشان بالا و پایین می‌شود، با ما همراه باشید تا به آنها پاسخ دهیم.

مدرسه هوشمند چیست؟

معرفی کامل و جامع مدرسه هوشمند

یک مدرسه هوشمند، همان‌طور که از نام آن پیداست، با یک مدرسه سنتی متفاوت است. مدرسه هوشمند، در واقع مدرسه‌ای است که از تجهیزات و فناوری پیشرفته برای پیش‌برد روند آموزشی استفاده می‌کند. به عبارت ساده‌تر، در این مدرسه دانش‌آموزان با استفاده از فناوری‌های جدید تجربه یادگیری را بهتر فرا می‌گیرند.

در حقیقت، ماهیت مدرسه هوشمند نیز بر همین اساس است. یادگیری هرچه بهتر و بیشتر! اما نه به روش سنتی! در مدارس معمولی که امروزه نیز شاهد آنها هستیم، خبری از تکنولوژی و اشتیاق دانش‌آموزان برای یادگیری بیشتر نیست. این در حالی است که در حال حاضر تمامی دانش‌آموزان و والدین، همگی به نوعی با گوشی‌های هوشمند سرگرم هستند. پس چه چیزی بهتر از این که در عین استفاده از گوشی همراه، آموزش هم ببینند و بهتر و بیشتر یاد بگیرند؟

با وجود مدارس هوشمند، نحوه تدریس مربیان و بهره یادگیری دانش‌آموزان به معنای واقعی کلمه پیشرفت کرده است. دیگر روش‌های سنتی و قدیمی تدریس مانند سخنرانی‌ها و تنبیه ها مسمر ثمر واقع نمی‌شوند. دانش‌آموزان مایل‌اند که روندی را در یادگیری طی کنند که بتوانند به راحتی با آن تعامل برقرار کنند. و این همان‌چیزی است که یک مدرسه هوشمند برای همگان به ارمغان می‌آورد.

مدرسه هوشمند چه مزایایی دارد؟

مزایای مدرسه هوشمند

1- دسترسی آسان به اطلاعات

به جرئت می‌توان گفت که این مورد بزرگترین فایده یک کلاس هوشمند است. این موضوع به خاطر این است که چنین کلاس‌هایی از تجهیزات هوشمند مانند گوشی‌همراه، لپ‌تاپ و تبلت استفاده می‌کنند که هر یک قابلیت اتصال به اینترنت را دارند.

با وجود این دستگاه‌ها، دسترسی دانش‌آموزان به اینترنت و مفاهیم آموزشی آسان‌تر شده است. اکنون دانش‌آموزان، می‌توانند به راحتی و با یک جستجوی ساده هر آن اطلاعاتی که نیاز دارند را کسب کنند. این موضوع علاوه‌براین‌که روند یادگیری دانش‌آموزان را سرعت بخشیده، نحوه آموزش معلمان و مربیان را نیز تقویت کرده است. 

2- عدم نیاز به یادداشت‌برداری در کلاس درس

یکی از بزرگترین چالش‌هایی که دانش‌آموزان با آن مواجه هستند، گوش‌سپاری به معلم و یادداشت‌برداری در آن واحد است. در این صورت دانش‌آموز نه به خوبی می‌تواند گوش کند و نه با دقت گفته‌های مربی‌اش را یادداشت کند. این در حالی است که مهم‌ترین بخش یادگیری، گوش کردن و درک مطالبی است که در کلاس گفته می‌شود. این کار هم مستلزم آن است که دانش‌آموز صرفا گوش کند و یاد بگیرد.

مدرسه هوشمند این ویژگی بزرگ را برای آنها فراهم کرده است. با وجود این سیستم هوشمند، هیچ دانش‌آموزی نیاز به یادداشت‌برداری در کلاس درس ندارد. چرا که کلیه مطالب آموزشی توسط ابزارها و تکنولوژی‌های جدید در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

به این ترتیب، آنها می‌توانند مقدار قابلی توجهی از زمان یادگیری را تنها به گوش کردند سپری کنند یا آن را ذخیره کنند! حتی دیگر نیازی نیست که تمام یادداشت‌ها و کتاب‌های سنگین و حجیم‌شان را به دوش بکشند و به کلاس درس برسانند.

3- درک بهتر موضوعات از طریق ابزارهای دیجیتال

اگر دانش‌آموزان موضوعات را به شیوه‌ای جدید و به‌روز یاد بگیرند، مسلم است که بهره یادگیری بیشتر و بهتری خواهند داشت. به وسیله ابزارهای دیجیتال مانند پاورپوینت، نمایش فیلم، ضبط و پخش فایل‌های صوتی و غیره، موضوعات درسی و آموزشی برای دانش‌آموزان ملموس‌تر و به دنیال آن جذاب‌تر خواهد بود. چرا که همواره میزان یادگیری از طریق دیداری و بصری بیشتر از حالت شنیداری آن است.

این راه‌ها نقش بسیار مهمی در انتقال دروس به صورت قابل فهم‌تر دارند. گاهی اوقات یک تصویر ساده جایگزین کافی و موثر برای هزاران کلمه و عبارت است.

4- گزینه‌ای عالی برای دانش‌آموزانی که غایب هستند.

مدرسه هوشمند و یادگیری مداوم

حتما برای فرزندان شما هم اتفاق افتاده است که در برخی جلسات حضور نداشتند و غایب بوده‌اند. همین موضوع باعث شده است که از روند درسی عقب بمانند و همچنین در درک مطالب جلسات بعدی نیز دچار مشکل شوند.

یکی از مزیت‌های منحصربه‌فرد مدرسه هوشمند، ضبط صوتی و ویدیویی کلاس‌های درسی است. این بدان معنی است که اگر دانش‌آموزی به هر دلیلی نتواند در کلاس درس حاضر شود، هیچ جای نگرانی نیست. زیرا تمامی جلسات کلاس ضبط می‌شوند و فایل ویدیویی آنها در اختیار دانش‌آموز قرار می‌گیرد.

این کار علاوه‌براین که برای دانش‌آموزان غایب مفید و عالی است، برای درک بیشتر مفاهیم درسی نیز موثر است.‌ ممکن است دانش‌آموزی سر کلاس حواسش پرت شود یا به هر دلیلی متوجه بخشی از آموزش نشود. در این صورت نیز می‌تواند به فایل‌های ویدیویی رجوع کند و با تماشای مجدد آن به طور کامل مفاهیم درسی را فرا بگیرد.

5- یادگیری پویا در مدرسه هوشمند

بدون شک، در هر کلاسی همه دانش‌آموزان قدرت درک یکسانی ندارند. یکی به سرعت مفاهیم گفته شده را فرامی‌گیرد. اما دیگری باید به طور مداوم بیاموزد و تمرین کند تا بتواند کاملا بر موضوع درسی حاکم شود. هرچند که این مشکل اساسی یک کلاس درسی محسوب نمی‌شود و طبیعت انسان‌ها این‌گونه است.

اما به هر حال با وجود مدرسه هوشمند، این مشکل نیز برطرف شده است. در واقع، کلاس‌های درس هوشمند، با ویژگی آموزش پویا و مداوم، باعث شده‌اند که تمامی دانش‌آموزان با سرعتی که لازمه درک بهتر مفاهیم است، بیاموزند.

6- ایجاد محیط آموزشی تعاملی

اکنون ابزارهای دیجیتالی بخشی جدایی ناپذیر از کلاس‌های درسی هوشمند هستند. یکی از مزیت‌های ویژه استفاده از این ابزارها، ایجاد تعامل بیشتر میان دانش‌آموزان و مربیان است. همچنین این امر می‌تواند حتی تعامل میان والدین با مدیران و مربیان را نیز تقویت بخشد.

در این محیط آموزشی هوشمند، نقش هریک از کاربران مشخص است و کل روند با شفافیت همراه است. چرا که این امر سبب ارتباط نقش‌های مختلف در خارج از مدرسه می‌شود. به دنبال آن تعامل میان دانش‌آموزان، مربیان و والدین نیز به طور قابل ملاحظه‌ای بهبود می‌یابد.

7- صرفه‌جویی در مصرف کاغذ

دانش‌آموزان هر ساله برای یادداشت‌برداری مفاهیم درسی مقدار زیادی کاغذ مصرف می‌کنند. این در حالی است که این روزها تاکید زیادی بر حفظ محیط‌زیست وجود دارد. به همین دلیل اکثر فعالیت‌ها به سمت عدم استفاده از کاغذ سوق پیدا کرده‌اند.

مدرسه هوشمند فکر این موضوع را نیز کرده است. با استفاده از ابزارهای دیجیتال برای یادداشت‌برداری به جای استفاده از دفتر و کاغذ، می‌توان جانی تازه به طبیعت و درختان تنومندمان بخشید. و در واقع محیط زیست را به این طریق نجات داد.

8- کاهش هزینه‌ها

در مدرسه‌های سنتی، دانش‌آموزان مجبورند که هر سال مبلغ قابل توجهی را برای خرید لوازم آموزشی مانند کتاب و قلم پرداخت کنند. با بالا رفتن مقطع تحصیلی نیز این هزینه‌ها افزایش پیدا می‌کند.

در حالی که با مدرسه هوشمند، می‌توانید با هزینه‌های اضافی خداحافظی کنید. به عبارت دیگر با وجود این هزینه‌ها به حداقل‌ترین حد ممکن می‌رسد. تنها هزینه‌ای که در این مدارس باید پرداخت کنید، هزینه تهیه وسایل الکترونیکی مورد نیاز در این‌گونه مدارس است.

آینده‌ای روشن‌تر در انتظار فرزندانمان است

با کمک فناوری‌های موجود در مدارس هوشمند، دانش‌آموزان فرصت یادگیری بیشتری دارند. چرا که می‌توانند با کارشناسان و مربیان خود در ارتباط باشند و در هر زمان موضوعات درسی را یاد بگیرند. این یکی از امکاناتی است که در کلاس‌ها و مدارس سنتی وجود ندارد.

همچنین این‌گونه مدارس، روند یادگیری را برای دانش‌آموزان جذاب و سرگرم‌کننده می‌کنند. همچنین بیش از هر چیز دیگری آنها را به درس و جلسات آموزشی علاقه‌مند و در یادگیری فناوری جدید نیز کمک می‌کنند. تمامی این‌کارها در راستای لذت بردن دانش‌آموزان از فضای درس و کلاس است. پس بیایید دست در دست هم دهیم و این فضای دل‌چسب و فرصت یادگیری بی‌نظیر را برای آنها فراهم کنیم.

ایجاد این فضا نیز مستلزم آن است که از سامانه‌های موجود در این زمینه بهره بگیریم. یکی از بهترین سامانه‌ها در این زمینه، سامانه هوشمند مدیریت مدارس به نام آرکاد است. آرکاد، با ارائه خدمات و امکانات منحصربه‌فرد سعی در آسان‌سازی آموزش و مدیریت مدارس دارد.

منبع: fedena

دیدگاه

در حال پاسخ دادن به: